Çürük Diş Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çürük Diş Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş, asitlerin dişin, diş minesi olarak bildiğimiz yüzey tabakasını yıprattığında çürük diş oluşur. Diş çürükleri çoğunlukla koyu renklerle birlikte görülen oyuklar olarak adlandırılmaktadır. Diş çürüğü çoğunlukla dişin sert dokusu olan minenin, minenin alt kısmında bulunan dentin ve kimi zamanda kök yüzeyini örten sert dokunun yıkılması ile oluşur. Zaman zaman dişteki çürüme diş yüzeyindeki deliklere neden olur. Tükürük diş yüzeyinin güçlenmesinde yardımcı olur. Genellikle diş macununa eklenen veya içme suyuna eklenen doğal mineral olan florür de dişin güçlenmesine yardımcı olur. Tedavi edilmezse diş yapısındaki çürükler büyüyebilir hatta diş ölebilir. Dişte çürük olduğu düşünüldüğü takdirde diş hekimine başvurulmalıdır. Diş çürüğünün 3 etkeni vardır bunlar bakteri plağı, karbonhidratlı gıdalar, dişin veya çürüğün yapısı gibi bünyesel etkenler olarak görülür.

Çürük Diş Nedenleri, diş çürükleri ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli veya unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından oluşan asitler sonucu görülebilir. Genel olarak karbonhidratlı yiyeceklerin, şeker, nişasta, kola ve benzeri gazlı içecekler, çikolata ve kek gibi yapışkan gıdaların diş yüzeyine fazla teması ve orada kalması ile oluşur bunlar en büyük nedenleri arasındadır. Asitler diş yüzeylerine sürekli olarak saldırır ancak dişin yapısı sert olduğu için tek seferde çürüme göstermez. Bazı ilaçlar ise vücudun ürettiği tükürük miktarını azaltır bu da diş çürümesine neden olur.

Çürük Diş Belirtileri, diş yapısında koyu ve soluk renkler görülür. Diş yüzeyinde ise noktalı veya delikli bir hal alması. Şiddetli diş ağrısı ve tedavi edilmezse dişte görülebilecek apse de diş çürüğü belirtileri arasındadır.

Çürük Diş Aşamaları, çürük dişler 4 aşamada incelenir.
  • Bu aşamada diş yüzeyinde görülen soluk renkli belirti ile noktalı veya delikli olarak bilinir. Florürlü diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak çürüğe dönüşmesini engelleyebilir.
  • Bu aşamada florürlü diş macunu ile çürümeyi önleyebileceğimiz diş yapısındaki delik çürüğe dönüşmüştür. Dişin sert olan yüzey tabakasını geçmiştir.
  • Bu aşamada ise artık çürük dişin daha yumuşak olan tabakasına ulaşmıştır. Bu sebeple daha hızlı büyüyecektir.
  • Bu aşamada ise çürüğe dolgu yapılmazsa çürük dişin daha ileri bölümlerine gidecektir. Buda hasta için daha büyük problemlere yol açabilir.
Çürük Diş Tedavisi, dişimiz de çürük olduğu takdirde diş hekimimiz öncelikle dolgu yapılmasını önerir. Diş çürüğü aşama olarak bu kadar ilerlemedi ise florür tedavisi de önerebilir. Çok fazla şekerli gıdalar tüketmek diş yapısının aside maruz kalmasını önler. Kalsiyum diş yüzeyinin güçlenmesine yardımcı olur. Florür içeren diş macunu, ağız çalkalama suyu kullanılması doktor tarafından özellikle önerilir. Diş hekimi tarafından çürük tespit edildikten sonra öncelikle çürük temizlenir. Daha sonra çürüğün derinliğine göre dolgu yapılarak tedavi edilir. Diş çürüğü ilerlemiş ise çürük dişin sinirine yani pulpaya ulaşmış ise öncelikle kanal tedavi daha sonra dolgu yapılarak tedavi edilir. Düzenli olarak kontroller yapılmalı.

Çürük Diş Nasıl Önlenir? Dişler düzenli olarak en az günde 2 kere sabah ve gece yatmadan önce olmak üzere fırçalanmalı. Ara yüzeylerin temizliği için ise kişinin sağlığı açısından da diş ipi kullanılmalıdır. Önemli olan ağızda ve diş çevresinde yemek artığı bırakmamak ve dişi temiz tutabilmek.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Çekimi

Diş Çekimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Çeşitleri Nelerdir?

Diş Çeşitleri Nelerdir?

Diş Sağlığı

Diş Sağlığı

Çürük Diş Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Belirtileri ve Tedavisi

Diş Sıkma Belirtileri ve Tedavisi

Diş Sıkma Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kırılması Belirtileri ve Tedavisi