Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı, Günlük yaşantımızda herkesin başına gelen ve çok can sıkan bir durumdur. Diş ağrısı bazı durumlarda dayanılmaz sancılar yaratabilir. Diş ağrısı küçük büyük herkesin en büyük sıkıntılarından bir tanesidir. Diş ağrısını geçirmek için neler yapmayız ki. Ağrının yanında bir de ağız kokmasına neden olmaktadır. Birçok yöntem uygularız. Sırf bu diş ağrısını geçirmek ve ağız kokusunu engellemek için.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi dişin çürümesidir. Dişlerin çürümesi ağrılara neden olur. Ağız içerisinde meydana gelen bakteriler dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Diş çürümesinin sebeplerinden bir diğeri de yediğiniz yemeklerin kırıntıları diş aralarında kalmasıdır. Flüor eksikliği de diş çürümelerine neden olmaktadır. Dişlerin düzenli bir biçimde fırçalanıp temizlenirse yemek yediğinizde dişlerinizin arasında kalan besin atıkları, bakteriler aracılığıyla parçalanır. Bu parçalanmış olan besin atıkları, salgılanmasıyla ve mikropların üremesini sağlar ve diş plağını meydana getirirler. Orada biriktirerek birikinti oluştururlar. Bu birikintilere diş plağı denilir. Bakterilerin yemek artıklarını ağız içerisinde parçalamasıyla asitler meydana gelir. Bu asitler diş minesine zarar vererek dişin kemiklerinde oyuklar meydana getirir. Bu oyuklar erken önlem alınmadığında bir süre sonra iyice derinleşerek büyümeye neden olur. Böylece zaman içerisinde dişin yumuşak olmayan kısmı mine tabakası aşındıktan sonra daha çabuk oyulmaya elverişli olan yumuşak dokuya ulaşılır. Dişte meydana gelen bu oyulmalar dişin öz kısmına ulaşmaktadır. Dişteki çürümenin diş özüne ulaşmasının arkasından diş ağrıları meydana gelmektedir. Diş ağrıları insanda yoksa diş sağlığının yerinde olduğunu söyleyemeyiz. Bakterilerin diş özüne ulaşmasının ardından bu bölgede iltihaplanmalar meydana gelir. Bu duruma ise apse denir. Çürük, diş özüne ulaştıktan ve özel olarak bölgede apse oluşturmuşsa dişin tedavi edilme şansıda kalmamıştır ve bu durumda diş ağrılarına neden olmaktadır.

Diş ağrısının bir diğer nedeni ise dişlerle kırılması güç olan kabuklu yemişlerin kırılmasıdır. Örneğin; çekirdek, fındık, ceviz vb. Diş ağrılarının bir başka nedeni diş fırçalamamak, çok sıcak ya da çok soğuk bir şeyler yiyip içmek. Bu durum dişlerde ağrılara neden olmakta ve diş minesine zarar vermektedir.
Şeker içeren besinlerin çok tüketilmesi, dişlerin çürümelerine neden olduğu için ağrılara sebep olur.

Diş Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?
  • Diş ağrına yarayan en önemli bitkilerden biri olan karanfildir. Karanfilin hem yağı hem de taneleri diş ağrısı için kullanılmaktadır. Karanfilin antibakteriyel özelliği vardır. Uygulanan bölgede uyuşma meydana getirmektedir. Birkaç tane karanfili ağrıyan dişiniz ile damağınız arasına koyup belli bir süre beklettikten sonra uyuşma meydan getirdiğini göreceksiniz. Karanfil yağını da bir pamuğa sürüp ağrıya dişiniz ile damağınız arasında belli bir süre beklettikten sonra diş ağrınız da azalma meydan gelecektir. 7-11 tane kuru karanfili bir yerde ezip, bir su bardağının yarısını doldurup içerisine ezdiğiniz karanfilleri ekleyin. 5-10 dakika dinlendirdikten sonra elde edilen bu su ile ağzınızı gargara yapın. Yarım su bardağının altında kalan karanfil posalarını da ağrıya dişinizin üzerine yerleştirin. Bir süre sonra ağzınızda uyuşmanın meydana geldiğini göreceksiniz. Antibakteriyel özelliği dişlerde meydana gelen iltihabın azalmasına yardımcı olmaktadır. Karanfilleri ağızda tam uyuşma olana dek bekletin. Yutmamaya özen gösterin.
  • Diş ağrısına iyi gelecek bir diğer bitki soğandır. Soğanı biraz çiğneyerek ağrıyan dişinizin üzerinde bırakın ya da bir parça soğanı direk ağrıyan dişin üzerinde bırakın. Soğanın antiseptik özelliğinden dolayı ağrılara yarar fayda sağlayacaktır.
  • Diş ağrılarına iyi gelecek bir bitki ise sarımsaktır. İltihabın neden olduğu diş ağrısı ağız içerisinde bir basınç uygular ve ağrı yapar. 1-2 sarımsağı biraz tuzla dövüp ağrıya dişin üzerine koyduğunuzda o ağrıyı azaltacaktır. Bir veya iki diş sarımsağı ağrıyan dişle çiğneyerek ve üzerinde bırakarak ağrıyı hafifletebiliriz. Her ne kadar kokusu biraz sıkıntı yapsa da sağlık için katlanılmalıdır.
  • Diş ağrılarına iyi gelen bir diğer şey ise tuzdur. Bir bardak tuzlu suyu ağızda gargara yapın. Hem diş çürüklerine yardımcı olmakta hem de dişleri bakterilerden korumaktadır.
  • Diş ağrılarına iyi gelecek bir diğer şey sirkedir. Sirke ise dolgusu olmayan dişlerde yarar sağlamaktadır. Biraz suyla karıştırarak ağızda gargara yapılması ağrıyı geçirir. Aynı zamanda ağzın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Diş ağrılarına iyi gelecek bir diğer şey ise buzdur. Bir parça buzu ağrıyan dişinizin ve damağınızın arasına yerleştirin eriyene kadar orada tutun. İlk olarak biraz ağrı hissedebilirsiniz. Ardından bir rahatlama sağlayacaktır. Bu durumu tekrarlayarak ağrılara bir müddet ara verebilirsiniz.
  • Diş ağrılarını önceden engellemek istiyorsanız sürekli olarak çörek otu tüketmenizi tavsiye ediyorum. Çörek otu insanlarda bağışıklık sistemini güçlendireceği için her türlü diş rahatsızlığına karşı önlem almanızı sağlayacaktır.
  • Son olarak çok zaman kaybetmeden bir doktora başvurun ve düzenli olarak doktor kontrollerine gidin. Hem görsel olarak dişiniz önemli hem de sağlık açısından önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Çekimi

Diş Çekimi

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş İpi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş İpi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Sıkma Belirtileri ve Tedavisi

Diş Sıkma Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

20 Lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Güncel

Diş Köprüsü Nasıl Yapılır?

Diş Köprüsü Nasıl Yapılır?

Güncel

Lamine Diş Türleri ve Özellikleri

Lamine Diş Türleri ve Özellikleri

Diş Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Diş Parlatma Nasıl Yapılır?

Diş Parlatma Nasıl Yapılır?

Diş Sağlığı

Diş Sağlığı

Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Çıkarma

Diş Çıkarma

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi